fbpx

Zeytinyağı

Zeytinyağı Hakkında

Tarihi 7000 yıl öncesine dayanan zeytin ağacının insanlık tarihi kadar ve Nuh Tufanına kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır.

Dünyada suların çekilip çekilmediğini anlamak için Hz. Nuh’un gönderdiği güvercin ağzında bir zeytin dalı ile gelir.

O zaman Hz. Nuh suların çekildiğini anlar. Ağzında zeytin dalı tutan güvercin o günden bu güne ümidin, bolluğun, esenliğin; zeytin ağacı ise bilgelik ve zaferin; zeytin dalı barışın; zeytin yağı ise saflık ve sadeliğin sembolü olmuştur.

Zeytinyağı Kimyası

Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı Tebliğine göre, bir yağın Naturel Sızma Zeytinyağı sayılabilmesi için serbest yağ asitliği (FFA) her 100 gramda oleik asit cinsinden 0,8 gramın altında olması gerekir. Serbest yağ asitlik değerinin 0’a yakın olması her zaman daha iyidir. Zeytin olgunlaşma döneminin sonunda, dalında durmaya devam ederse serbest yağ asitliği yükselmeye, meyvemsi tadı, içerdiği mineral ve polifenollerin miktarı azalmaya başlar.

Peroksit değeri 20’ye eşit ya da 20’den küçük olmalıdır. Bu iyi bir sızma zeytinyağının önemli bir kriteridir. Peroksit değeri aslında yağın hikayesini anlatır. Şöyle ki; sağlıklı bir üretim prosesi ve sonrasındaki uygun saklama koşulları bu değerin daha uzun süre düşük seviyede kalmasını sağlar. Peroksit değerinin seviyesi aynı zamanda yağın rengini, ve aromasını etkiler.

Polifenol oranı ne kadar yüksek ise zeytinyağının faydası da aynı miktarda artmaktadır. Yağa keskinlik veren madde olmakla birlikte vücuttaki serbest radikallerle mücadele ettiğine dair dünyada birçok bilimsel çalışma yayınlanmıştır.

Bir naturel sızma zeytinyağında oleik asit oranı en az % 55 olmalıdır. Oleik asit değeri ne kadar yüksek ise zeytinyağının faydası da aynı miktarda artmaktadır. Yüksek oleik asit değeri sayesinde, vücudumuz serbest radikallerle mücadele eder. Trans ve hidrojeneze yağlar yerine zeytinyağı gibi; zengin oleik asit içeren tekli doymamış yağların daha fazla kullanılması, kolestrol dengesini iyileştirir. Bu nedenle tekli doymamış yağlar sağlık açısından iyi yağlar olarak kabul edilir.

Ürünlerimiz

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Telefon Sipariş
Whatsapp Sipariş