fbpx

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı’nın Faydaları

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı’nın Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar, polifenollerin ciddi sağlık sorunlarının giderilmesinde ya da önlenmesinde büyük önemini olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yüksek Polifenollü Zeytinyağı nörolojik sistemin korunmasına, kolestrol ve tansiyonun düzenlenmesine, kardiyovasküler hastalıklara karşı korumamıza yardımcı olur. Diyabetten korur enflamasyonun azaltılmasına ve tedavisinde yardımcı rol oynar. Aynı zamanda Yüksek Polifenollü Zeytinyağı alerji belirtilerinin iyileşmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kanserden korunmaya yardımcı olur.

1. Nörolojik Sistemin Korunması

Yapılan çalışmalar, düzenli polifenolce zengin zeytinyağı tüketiminin yetişkin beyninde yeni hücrelerin oluşumunu geliştirebildiğini ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif süreçlerden etkilenen sinir ağlarını güçlendirebildiği gibi nöronları oksidatiflerden koruyabildiğini ortaya koymaktadır.

Nörolojik Sistemin Korunması

2. Kolestrol ve Tansiyonun Düzenlenmesi

Sızma zeytinyağı, tekli doymamış yağlar açısından zengindir.

Bu tekli doymamış yağların, iyi kolesterolü artıran ve doymuş yağlarla dolu diğer gıda maddelerinin tam zıttı hareket ettiklerine ve kötü kolestrolü azaltmakta faydalı olduklarına yönelik bir çok çalışma mevcuttur.

Kolestrol ve Tansiyonun Düzenlenmesi

3. Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma

Zeytinyağının, toplam kan kolesterolünü, LDL-kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşücü etkisi; yağ plaklarının oluşumunu önlemesine rağmen düşük yoğunluklu lipoproteinlerin eliminasyonunu uyaran HDL-kolesterol seviyelerini değiştirmemesi sebebi ile kalp sağlığında koruyucu etkisini gözler önüne sermektedir.

Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma

4. Diyabette Koruyucu

Yüksek kan şekeri, vücudunuz şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında ortaya çıkar. Kontrol edilemediğinde de diyabet ortaya çıkabilir. Tıbbı müdahalenin yarardan çok zarar da getireceğini düşünen bir çok hastanın, günümüzda doğal alternatiflere yönelmekte ve diyabeti doğal yollar ve doğru beslenme şekli ile yenmeye çalışmakta olduğu görülmektedir.

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı diyabette size aşağıdaki konularda yardımcı olabilir.

– Yüksek Polifenollü Zeytinyağı, bilindiği gibi yüksek antioksidan içeriğine sahiptir, antioksidanlar ise kandaki yüksek şeker seviyelerinin neden olduğu oksidatif stres nedeniyle oluşan hasarı azaltmaya yardımcı olabilirler ve bu da diyabet nedeni ile oluşabilecek diyabet nörapatisi,retina nöropatisi, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi diyabet komplikasyonlarının riskinide azaltmaktadır.

– Zeytinyağı, iltihap önleyici bir besindir. Enflamasyon, tüm kronik hastalıkların olmasa bile çoğunun kökünde olduğundan, zeytinyağı kullanmak bu iltihabı ve uzun süreli iltihabın hücrelere verebileceği hasarı azaltabilir.

Uzun süreli inflamasyonun diyabet ve diyabet komplikasyonlarında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Zeytinyağındaki bir anti-enflamatuar ajan olarak görev yapan birincil madde, COX enzim sistemi üzerinde ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara (NSAID) benzer bir şekilde etki eden oleokantaldır.

Diyabete Karşı Koruyucu

5. Enflamasyonun Azaltılması ve Tedavisi

Reaktif oksijen türlerinin aşırı üretimi vücutta alevlenmiş iltihaplanma ve yangının iyileşmesini bozan ana olaylardandır. Bu neden de fenolik içeriği zengin zeytinyağı anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bu kronik lezyonların iyileşmesi için iyi bir alternatif kabul olarak edilir.

Enflamasyonun Azaltılması ve Tedavisi

6. Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Günümüzde bir çok bağışıklık sistemi güçlendirmeye çalışan ürün insan sağlığı üzerindeki faydalı etkileri teşvik etse de bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etki yaratmasından dolayı bulaşıcı mikroorganizmalara ( virüsler, bakteriler,parazitler ve mantarlar) karşı bağışıklık korunmasını önemli ölçüde azaltadabilmektedir.

Zeytinyağında bu olumsuz etkilerin görülmemiş olması, özellikle bağışıklık sistemi üzerinde faydalı etkiler gösterebileceğininden dolayı tüm dünyada desteklenen ve kullanımı önerilen bir gıda maddesi olmasını sağlamıştır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

7. Alerji Belirtilerinin İyileştirilmesi

Beslenmede seçilen gıdalar, bağışıklık hücrelerinin bakımında ve işlevini gerçekleştirmelerinde çok önemli bir rol oynar.

Bununla birlikte, bu bağışıklık hücreleri alerjilere bağlıdır. Bu nedenle beslenme tipi ve şekli alerjilerin sıklığı ve şiddetiyle bağlantılıdır.

Beslenme şeklini atlayıp, doğrudan alerji ilacına gittiğinizde, olumsuz yan etkiler yaşama şansınız daha yüksek olabilmektedir..

WebMD‘ye göre, bu yan etkiler şunları içerebilir: Uyuşukluk, baş dönmesi, sindirim sistemi bozukluğu, bulanık görme ve dahasıdır.

Ayrıca, alerjiler için doğru doğal ilaçları bulmak hangi doğal bileşenlerin alerjiler için en faydalı olduğunu bilmiyorsanız zor olabilir.

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı, içerisindeki tekli doymamış yağ asitleri, tokoferoller ve polifenollerin varlığına atfedilen son derece yüksek besin değerine sahiptir. Aynı zamanda, polenin vücut üzerindeki enflamatuar etkilerini hafifletebilen anti-enflamatuar tepkiler sunar.

Alerji Belirtilerinin İyileştirilmesi

8. Kanserden Korunmaya Yardımcı

– Kemoterapi tedavisinde en büyük sorun, normal hücreler üzerindeki toksisiteleri ve devam eden yan etkileridir. Bu konuya bir yaklaşım kemopolüsyon ve diğeri polifenollerle kombinasyonlar da dahil olmak üzere daha etkili ilaçların veya ilaç kombinasyonlarının keşfidir.

– Son çalışmalar, sızma zeytinyağının fenolik ekstraktının, tek tek fenolik bileşiklerden daha etkili olabileceğini bildirmektedir. Ayrıca, OOP’lerin cisplatin, tamoksifen, doksorubisin ve diğerleri gibi çeşitli antikanser ilaçlarla kombine tedavisi hakkında artan bir kanıt vardır. Bu yeni yaklaşımlar kanserin önlenmesi ve tedavisinde ileri düzeyde bir strateji sunabilir.

– Ayrıca yakın zamanda Ediburg Üniversitesi‘nde yapılan çalışmanın sonucunda sürekli yüksek polifenollü zeytinyağı tüketen hastalarda tümör hüclerinin küçülmesi üzerine yapılan çalışma sonucunda zeytinyağı içerisinde ki uzun zincirli yağ asitlerinden olan oleik asitin MSI2 olarak bilinen bir hücre proteininin miR-7 üretimini durdurmasını engellemesi yeni çalışmaların yapılması için teşviği de oldukça arttırmıştır.

Kanserden Korunmaya Yardımcı

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Telefon Sipariş
Whatsapp Sipariş