fbpx

Kuru İncir

Kuru İncir Hakkında

İncir, dutgiller ailesine ait bir meyvedir. Kendi cinsinin barındırdığı yaklaşık 800 tür içinde, meyve verebilen tek üyedir. Bu nedenle de ticari olarak değer kazanmıştır.

İncir ağaçları, dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılır. Tek bir ağaç, aynı anda dişi ve erkek olamaz. Dişi ağaçların meyveleri daha büyük ve daha fazla olmakla birlikte, aynı zamanda lezzetli ve yenilebilir özelliktedir. Erkek ağaçların meyveleri ise hem lezzetli değildir, hem de oldukça küçük ve az sayıdadır. Bu nedenle, erkek ağaçların meyveleri yenmek için değil, yalnızca tozlaşma amacı ile kullanılmaktadır.

Kalsiyum ve fosfor gibi kemik ve dişler için çok kritik öneme sahip maddeleri bünyesinde bulundurur. Kemik ve diş gelişiminin yanı sıra, özellikle kuru incir tüketimi, insan bedeninin hücrelerini yenilemesi konusunda yardımcı olur. Bunun sebebi ise, incirin içinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral bulunmasıdır. 100 gram kuru incir tüketildiği zaman, vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının %17si, demir ve magnezyum ihtiyacının %30u, fosfor ihtiyacının %20si, B1 vitamin ihtiyacının %5i ve B2 vitamin ihtiyacının %4ü tedarik edilmiş olur.

İncir meyvesinin bir başka yararı ise, vücuda alınan kolesterolün, kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Bunu da, içerdiği yüksek orandaki liflerden dolayı başarmaktadır. Yine benzer özelliklerinden dolayı, sindirim sistemini rahatlatarak bu işlevi kolaylaştıran incirin, bakterilere karşı bedeni koruyan bir yapısı da bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen kalsiyum ve fosfor içermesi ile ilgili bir başka faydası ise, incirin içinde bulunan kalsiyumun, diğer besinlere göre çok daha rahat sindirilebilmesidir. Böylece, kemik ve diş gelişimi adına daha dinamik bir yapı özelliğini gösterir. Aynı zamanda, süt içemeyen insanlara da, sırf bu ve bunun gibi özelliklerden ve faydalardan dolayı, incir yemeleri önerilmektedir

İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan incir ticari kaygılar, bilinçli bilinçsiz uygulamalar neticesinde tehlikeli türleri de bir çok yerde satılmaktadır.

Bu yüzden incir alırken hidrojen peroksit ve aflatoksin içermediğinden mutlaka emin olunması gerekir.

Ürünlerimiz

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Telefon Sipariş
Whatsapp Sipariş